hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Nová kniha Hra na lež a rozhovor se spisovatelkou Tess Stimson

8. dubna 2014 11:53:00

Nová kniha Hra na lež a rozhovor se spisovatelkou Tess Stimson

Její česká nakladatelka – Karin Lednická – k aktuální novince říká: „Tess Stimson je moje srdeční záležitost – mimo jiné i proto, že právě ona stála u zrodu naší edice Inteligentní romány pro inteligentní ženy. Získala si mě svou obrovskou empatií a tím, jak bravurně ovládá umění vyprávět prostřednictvím několika postav. Novinka Hra na lež je z jejích knih asi nejsyrovější. Obyčejná lidská touha po sounáležitosti a porozumění zde naráží u každé postavy na jinou překážku – všichni sice dělají to, co oni sami považují za správné, ale důsledky jejich činů jsou spíše katastrofou. Tess se ve Hře na lež snaží postihnout pocity lidí, kteří zjistili, že dítě, které patnáct let milovali a vychovávali, není jejich – že bylo nešťastnou náhodou zaměněno v porodnici. A není to bohužel případ, který bychom znali jenom z literatury…“

 

Hra na lež vychází ve středu 9. dubna. Jednou z hlavních hrdinek je Harriet Lockwoodová, která vždy věděla, že své dceři Florence nerozumí. Že si jedna k druhé neumí najít cestu a jejich pokusy o dialog jsou vlastně dvěma nesourodými monology. Nekonečný sled nedorozumění, trvalá rozladěnost. A pak jednoho dne Harriet zjistí, proč to tak je: dívka, kterou patnáct let vychovávala, není její biologická dcera.

 

Zoey Sandsová je pravým opakem energické Harriet. Ve svém chaotickém životě plném nejistot má jediný pevný bod: dceru Nell. A teď na jejím prahu stojí nějaká cizí ženská a tvrdí, že Nell není její? To přece nemůže být pravda!

 

Ukáže se, že to je pravda. Ale co teď s ní? Nešťastná shoda okolností, která se odehrála před patnácti lety, nyní zásadním způsobem ovlivní životy dvou rodin. Nic už nebude jako dřív. A nikdo vlastně nebude vědět, jestli se on sám zachoval správně…

 

Tess Stimson ke knize Hra na lež dodává: „Vždy mě fascinovalo téma, nakolik se v osobnosti dětí projevuje genetický základ a kolik se toho dá ovlivnit samotnou výchovou. Vím také, že celá řada matek nepřiznaně preferuje jedno ze svých dětí a trápí se kvůli tomu obrovskými výčitkami. Románem Hra na lež jsem obě tato témata chtěla posunout ještě o krok dál.“

 

 

Rozhovor s autorkou Tess Stimson

Nová kniha Hra na lež a rozhovor se spisovatelkou Tess Stimson

Co vás inspirovalo k napsání této knihy?

Vždy jsem mě fascinovalo téma, nakolik se v osobnosti dětí projevuje genetický základ a kolik se toho dá ovlivnit samotnou výchovou. Vím také, že celá řada matek nepřiznaně preferuje jedno ze svých dětí, a trápí se kvůli tomu obrovskými výčitkami. Románem Hra na lež jsem obě tato témata chtěla posunout ještě o krok dál.

 

Harriet a Zoey jsou naprosto odlištné osobnosti. Která z nich se vám psala lépe?

Nejvíce jsem si užívala toho samotného kontrastu. Zoey je na první pohled sympatičtější, ale ve skutečnosti je mi mnohem bližší Harriet. V jejich vztahu vidím podobnost s biblickým příběhem Marty a Marie. Vždy mi bylo líto Marty, která kmitá v kuchyni, zatímco Marie si v klidu poslouchá Ježíše.

 

Zkuste Hru na lež co nejstručněji definovat pro čtenáře, kteří ji ještě nečetli.

Kdo je tvoje dítě?

 

Jak dlouho trvalo, než jste napsala hrubou verzi rukopisu?

Napsání každé knihy mi trvalo přibližně jeden rok – od sestavení čtyřstránkové synopse až po finální autorskou korekturu. Obvykle text cizeluji už v průběhu psaní, takže hrubý rukopis vlastně ani nemám. Jakmile mám dopsáno, nechám rukopis tři čtyři týdny uležet, a pak ho celý ještě jednou projdu a udělám poslední úpravy.

 

Vypracovala jste si nějaká pevně daná pravidla, jak psát?

Vlastně ani ne. Každé ráno si uvařím hrnek čaje a odpovídám na e-maily, které mi přišly přes noc. Pak si přečtu internetovou verzi Daily Mail a vyluštím křížovku, abych si rozehřála mozek. A pak píšu. Přestávky si dělám jen proto, abych si udělala pár protahovacích cviků z jógy. Když potřebuji vymyslet zápletku, pustím se do nějaké rutinní domácí práce, jako je třeba žehlení. Píšu, dokud nemusím jet pro děti do školy; následujících pár hodin jim pomáhám s úkoly a tak podobně. Večer píšu jen výjimečně, to když honím termín.

 

Máte nějaké tipy pro ženy, které by se chtěly stát spisovatelkou?

Mám jeden: provdejte se za bohatého muže. Myslím to vážně. Nemůžete totiž očekávat, že se spisovatelstvím uživíte. Možná se vám poštěstí stát se jedním z mála autorů, kteří psaním vydělávají spoustu peněz, ale rozhodně bych na to nespoléhala.

Pište jen tehdy, pokud si nedovedete představit, že byste dělala něco jiného. Pište hlavně pro sebe. Jestliže chcete psát pro čtenáře, mějte je při psaní na paměti. A než začnete svůj rukopis nabízet, zjistěte si, jak to vlastně v nakladatelské branži chodí.

 

Zdroj, foto: TURNER PR

Autor: Petra Nachtmanová


přečteno: 4742x   komentářů: 1

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 4421x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 4742x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 5789x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 4352x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4874x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
šestset devadesát:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018