hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Kniha Holka, a ne ledajaká vám zpříjemní den

1. října 2015 04:09:31

Kniha Holka, a ne ledajaká

Humorně a s nadhledem nás provede životem dívky, ženy, která se snaží nic nebrat vážně a svůj čas na tomto světě si chce dokonale užít.

 

Pokud sáhnete po této knize, dostanete soubor textu, který má za úkol, seznámit nás se životem takovým, jaký opravdu je. Bez příkras, trochu drsně, ale přitom opravdově vypovídá o zážitcích z dětství, studia i práce mladé ženy.

 

Leny nám líčí své problémy s chlapci, kamarádkami, sexem, jídlem a léky. Není to žádná sebevědomím sršící dívka, jak se snaží vystupovat. Nevěří si, pořád na sobě hledá chyby a jako každá z nás ty chyby i nachází. Připadá si ošklivá, tlustá, neschopná. Výpověď je vtipná, plná sebeironie. Texty jsou rozděleny do částí, jako je láska a sex, tělo, přátelství, práce atd.

 

Autorku Leny Dunham, známe jako úspěšnou herečku a režisérku. Tentokrát se nám představila z trochu nezvyklého úhlu, spisovatelky. Jako herečka je zvyklá jít s kůží na trh a to doslova, tentokrát nám otevřela své nitro. Svou výpověď o životě nechala zcela bez příkras a drsně popisuje nejen své sexuální zážitky.

 

Na svatého Valentýna jsem si oblékla krajkové spodní prádlo a škemrala, ať se se mnou konečně pomiluje. Rozvinul přede mnou komickou a zároveň tragickou šňůru výmluv: „Nejdříve tě chci pořádně poznat.“ – „Nemám u sebe kondom.“- „Bojím se toho, protože tě miluj až příliš.“ Vzal si prášek na spaní a usnul s rukou obtočenou kolem mých boků. A jak jsem tam tak ležela, úplně bdělá a s pokožkou podrážděnou od škrábavých krajek, najednou mi to došlo: Tohle je ponižující, není to ani trochu sexy a  - což je ze všeho nejhorší – je to taky pěkná nuda. To není potěcha, to je paralýza. Chladný odstup vydávaný za blízkost. Vždyť on mě krůček po krůčku nesexualizoval, udělal si ze mě prsatého plyšového medvídka.

 

Některé části knihy jsou doslova nabité sexuálními scénami. Zdá se, jako by se nás autorka snažila šokovat. Nevím, jestli to byl přímo záměr, nebo je Leny opravdu tak otevřená, jak se popisuje. Já bych rozhodně na prvním rande nevykládala o tom, jak jsem měla průjem nebo že si nevím rady s mužskými varlaty.

 

Navíc je text plný cizích slov jako misantropie, depersonalizace, a explicitní. Jen by mě zajímalo, jestli je spisovatelka používá i v běžném životě, nebo jen chtěla vypadat inteligentně. Nicméně použitá slova ostře kontrastují s obsahem textu, jako by vám vysokoškolský profesor referoval o skupinovém sexu, který nedávno prožil.

 

Kniha je rozhodně zajímavá, popis nepůsobí lacině, spíš opravdu velmi otevřeně. Ne vždy se peripetiím mladé dívky zasmějete, někdy mi ji až bylo líto. Jako by se rozhodla si život užít na plné pecky, ale jaksi popletla různé návody dohromady a z každého si nechala jen trošku. Musím ocenit a velmi pochválit grafické zpracování knihy. Moc se mi líbili ilustrace, které text doprovázejí. V knihách pro dospělé to není tak časté a možná je to chyba. Hned jak jsem knihu otevřela, celou jsem ji prolistovala, abych si obrázky prohlédla.

 

Knihu Holka a ne ledajaká rozhodně doporučuji. Je trošku šokující, trošku legrační a taky trochu smutná. Zažijete s ní plno rozporuplných situací.

 

 

DUNHAMOVÁ, Lena. Holka, a ne ledajaká. Banská Bystric: Nakladaelství Noxi, 2015. ISBN 978-80-8111-115-6.

Autor: Slavka Knihomolka


přečteno: 5216x   komentářů: 0

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 4421x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 4743x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 5789x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 4352x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4874x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
čtyřista devadesát dva:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018