hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Coco a její přítelkyně

16. listopadu 2016 11:25:00

Coco a její přítelkyně

Životopisy slavných osobností mě odjakživa lákaly. Díky nim si člověk může alespoň na chvíli připadat slavný a jedinečný. Může si prožít život někoho jiného, někoho, koho obdivuje. Může se inspirovat, vzít si pár životních mouder a pokusit se je zapasovat je i do svého každodenního života. Proto jsem měla velkou radost, když se mi do rukou dostala kniha Chanel & Co, Coco a její přítelkyně od Marie Dominique Lelièvre.

 

Kdo by neznal slavnou Coco Chanel, jejíž styl změnil vnímání krásy a módy jako takové. Rozhodně se zapsala do historie návrhářství. Její život byl pro mě záhadou, takže jsem se do knihy pustila s velkým odhodláním. Zajímalo mě co ji formovalo, co způsobilo to, že dokázala snad vše, na co pomyslela.

„Základem je volnost pohybu – nic mu nesmí překážet. Gabrielle si to poučení vryje do paměti – ve svých šatech působí uvolněněji než ostatní. Její výstroji dodávají zvláštní ráz detaily: řetízky kolem pasu, nedbale uvázaný uzel na kravatě, bílý límec. A funguje to, protože ostatní ženy to chtějí napodobovat. Jejími pravidelnými hosty bývají Marthe Davelliová a Suzanne Orlandiová.

 

Gabrielle působí potěšení vytvářet pro ně klobouky. Náhle se stává modistkou a ve velké pařížské galanterii v Galerii Lafayette si kupuje slámu a sama si ji zpracovává. Zpočátku si vždycky bere základ ze slamáku, ale jeho obvod rozšiřuje a přizpůsobuje konkrétnímu obličeji. Následně spřádá plány na to, že si v Paříži otevře kloboučnictví. Étienne se staví na odpor. V jeho sociálním prostředí žena nepracuje. Ostatně ani muži. Jeho samotného by nenapadlo nastoupit někam do zaměstnání, žije ze svých rent a plně se oddává své jezdecké vášni.“

Kniha začíná tím, že otec odváží své dcery do klášterního internátu. V klášteře je život těžký, jednotvárný, bez jakéhokoli luxusu. Coco si díky tomu zvykla na jednoduchost v životě, ale i ve vnímání krásy. Poznamenalo to i její vztahy a vnímání přátelství.

 

Přesto, že jsem se na knihu těšila, nečetla se mi vůbec lehce. Přemíra jmen byla nepřehledná a i v ději se často přeskakovalo a nedokázala jsem si v mysli zachovat posloupnost jednotlivých událostí. Všechno jsem to měla hezky popletené. Pro mě dokonalý chaos. Přesto jsem se nevzdávala. Ve změti jmen a odkazů, jsem často narazila na pasáž, nebo celé stránky, které mě nadchly. Některé pasáže se mi zdály až moc dlouhé, jiné zas by podle mě zasloužily daleko víc prostoru. Popis života slavné ženy, jejích útrap, radostí a strastí se mi moc líbil. Nejvíc mě zajímalo, jak tvořila své návrhy. Tady jsem byla spokojená, šlo asi o nejzajímavější část knihy.

 

Na Coco se v knize podíváte nově, autorka zvolila zvláštní styl psaní, který bohužel nevyhovuje každému. Přesto má kniha i svá pozitiva. Líbilo se mi, že přinesla informace nejen o samotné Coco, ale i o její rodině a jejích přítelkyních. Dozvídáme se tak, jak se z nenápadné mladé dívky stala světoznámá módní ikona. Navíc dostaneme ucelený obraz doby, ve které Coco žila.

Autor: Slavka Knihomolka


přečteno: 2876x   komentářů: 0

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 4418x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 4741x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 5783x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 4352x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4872x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
čtyřicet šest:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018