hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Budoucnost - Dmitry Glukhovsky

31. října 2016 13:48:12

Budoucnost - Dmitry Glukhovsky

Toužíte po nesmrtelnosti? Chtěli byste být navždy krásní a plní síly? Pak vítejte v „Budoucnosti“, kde je tohle všechno možné. Jen raději počítejte s tím, že vždy je to něco za něco. Tento sci-fi román je napínavý, akční a zároveň nesmírně citlivý a dojemný.

 

Představte si, že se lidem splnil sen o nesmrtelnosti a oni mají možnost žít věčně. Jsou mladí, krásní a stáří znají pouze z vyprávění. Zní to idylicky, ale z praktického hlediska jsou s tím obrovské problémy. Zeměkoule není nafukovací, na jiných planetách se zatím nedá žít, a tak nezbývá než postavit obrovské věže až do nebe, ve kterých jsou lidé natěsnaní jako sardinky. Příběh se odehrává v Evropě, ale i tak tu žijí desítky miliard lidí. Ti vyvolení mají své byty, ale většině musí stačit metr na metr.

 

Rus Dmitry Glukhovsky (1979) píše tak sugestivně, že doslova cítíte, jak se dusíte v těsném prostoru. Ačkoliv vládci hovoří o demokracii a rovných podmínkách, lidé žijí v kastách podle majetku. Hlavní hrdina Jan si vydobyl několik metrů čtverečných díky nepopulárnímu povolání hlídače reprodukce. Jan je členem komanda, které vyhledává těhotné ženy a kontroluje, zda své těhotenství nahlásily.

 

V „Budoucnosti“ to totiž funguje tak, že jeden z rodičů se musí vzdát své nesmrtelnosti. Dostane injekci a do deseti let zemře.

Spousta žen se pokouší rodit v ilegalitě, a když je komando Nesmrtelných objeví, nemá s nimi slitování. Objektivně vzato, Jan není zrovna prototypem kladného hrdiny. Je to sobecká bezcitná zrůda, ačkoliv i za to nejspíš může systém. Postupně se budete dozvídat, co se stalo v jeho minulosti, a věřte mi, že pro něj budete mít pochopení. Život v „Budoucnosti“ je drsný a všichni se musí řídit pravidly obsaženými v Kodexu. Jednoho dne si Jana pozve do svého luxusního sídla mocný senátor a v tu chvíli se jeho život otočí o sto osmdesát stupňů. Jan má za úkol zlikvidovat vůdce teroristů a nebyl by to on, aby se do toho nevrhl po hlavě a s nadšením.

 

Jenomže se pokazí pár věcí a Jan zjišťuje, že není až takový robot, za jakého se považoval. Objeví v sobě netušené city a uvědomí si, že se zamiloval. Vůdce teroristů nechá uprchnout a díky četným intrikám se mu podaří zachránit i jeho milenku. V této fázi příběhu nastává zlom a z toho, co působilo jako konspirační akční příběh pro tvrdé chlapy je najednou emocemi nabitý příběh. Všechno se tu točí kolem rodičů a dětí a vy se připravte na zápletky, za které by se nemusely stydět ani detektivky. Čeká na vás několik překvapení a šokující závěr.

 

Jestli vám můžu poradit, pak si všímejte i nejmenších detailů. Všechno je tady důležité a zapadá do sebe. Hrdinové jsou drsní, přímí a nemohou si dovolit rozpitvávat své city nebo dlouze hovořit o tom, co by chtěli nebo nechtěli. Tempo příběhu je doslova zběsilé a není tu nic, co by odvádělo vaši pozornost. I přesto všechno je román nesmírně citlivý a poetický. Každý se v něm najde a velice bych se divila, kdyby vás některé věci nedojaly a nerozplakaly. „Budoucnost“ je především o lásce a o podstatě lidství.

 

Autorův styl je příjemně civilní a prostý. Glukhovsky si nelibuje v silných slovech ani patosu. Jeho hrdinové jsou lidé z masa a kostí a jejich repliky působí uvěřitelně. Rozhodně to nejsou žádní američtí superhrdinové s ústy plnými klišé. Jan je člověk jako vy nebo já. Pochybuje o sobě, uvědomuje si své slabé stránky a občas je překvapený tím, co cítí. Tam, kde hrozí kýč, autor použije humor a všechno vkusně vybalancuje.

 

„Budoucnost“ byste si měli přečíst i v případě, že žánru sci-fi příliš neholdujete. Odhoďte předsudky, protože tahle kniha je skvělý filozofický a psychologický román o člověčenství.

Autor: Veronika Černucká


přečteno: 2987x   komentářů: 0

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 4421x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 4744x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 5789x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 4356x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4875x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
pětset čtyřicet dva:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018