hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Recenze na knihu: Deník mrtvého vraha - Roman Cílek

30. září 2014 02:07:00

Deník mrtvého vraha - Roman Cílek

„Deník mrtvého vraha“ je soubor třinácti krimi příběhů, v nichž vystupují především čeští policisté. Ti se potýkají s nebezpečnými zločinci, bojují proti mafii nebo vyšetřují rodinné zločiny. Kniha se hemží mrtvými a vůbec není lehké případy vyřešit. Na své si přijdou milovníci akce i psychologie.

 

Českobudějovický rodák Roman Cílek (1937) píše dlouhá léta a různí nakladatelé vydali na desítky jeho knih. Až už šlo o literaturu faktu, nebo beletrii, v drtivé většině se jeho knihy věnují kriminalitě a kriminalistům. Cílek pracuje se skutečnými příběhy, a i kdyby zrovna sbírka „Deník mrtvého vraha“ nebyla založená na skutečnosti, rozhodně tak působí. Tohle nejsou žádné pohádky pro dospělé ani klasické detektivky – hádanky, které vznikly na základě autorovy fantazie.

 

Povídky v této knize jsou různorodé, ale všechny spojuje jistá surovost. Představa, že by některé z nich mohly být založené na pravdě, je poměrně děsivá. „Deník mrtvého vraha“ dokáže šokovat i toho nejcyničtějšího čtenáře. Obzvláště povídky o mafiánech jsou velmi drsné. Tohle rozhodně není čtení pro slabé povahy nebo idealisty. A co se týče point, raději nečekejte, že zlo bude ve všech příbězích potrestáno. Hlavními hrdiny jsou tady čeští kriminalisté a v centru pozornosti jsou jejich případy. Některé se odehrávají v Čechách, pár jich je z ciziny.

 

Cílek je zkušený spisovatel ovládající řemeslo. Nelibuje si v literární omáčce a nenudí vás nepodstatným. Vždy jde přímo k jádru věci a nebere si servítky. Jeho styl je úsporný a místy připomíná jazyk policejních protokolů. Když jeho postavy vedou vnitřní monolog nebo když je zapotřebí navodit atmosféru, dokáže být Cílek i velmi poetický. Sem tam se objeví nějaká filozofická pasáž, typická pro českou krimi obecně.

 

Muži nejspíš ocení akční příběhy, v nichž vystupují policisté či agenti bojující proti organizovanému zločinu. Takové jsou například povídky „Vzpoura pokořených andělů“ či „Druhý po Bohu“. Ačkoliv mají některé povídky podobné téma, vždy jsou originální a není lehké uhádnout, jak se příběh bude vyvíjet a jak skončí. Ženským čtenářkám se pravděpodobně budou líbit psychologicky laděné povídky, v nichž vystupují ženy. Hodně dobrá je například poslední povídka „Deník mrtvého vraha“, podle které dostal soubor název.

 

Paradoxně jedna z nejlepších povídek je v rámci žánru vcelku neškodná, protože se tu nevraždí ani tu netečou potoky krve. Hovořím o intimní povídce „Otec, dcera a ještě kdosi další“. Tahle povídka je nesmírně lidská a vy se dokážete vžít do kůže obou hrdinů. Cílek tuto povídku přihlásil do soutěže o Havrana, takže si je jejích kvalit vědom. V soutěži se objevila i povídka „Čas říci sbohem“. V ní má největší prostor policejní psycholog, který se setkává s ženou, která chce spáchat sebevraždu.

 

Čtenářsky vděčné jsou povídky, v nichž se řeší rodinné zločiny. Poučné jsou povídky založené na policejních postupech. V nich se čtenáři dozví, jak funguje policie, a seznámí se s každodenní prací českých policistů. Všechny povídky mají komplikovaný děj a dokážou vás vtáhnout do děje. Pokud máte rádi napínavé krimi příběhy, pak budete s knihou spokojeni.

 

Novinku vydalo brněnské nakladatelství Moba.

Autor: Veronika Černucká


přečteno: 2405x   komentářů: 0

Komentáře


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
třista dvacet pět:
(nechte prázdné)
ODESLAT

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 4421x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 4742x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 5789x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 4352x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4874x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
třista dvacet pět:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018