hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Jak dostat leguána z bazénu

16. září 2013 15:00:00

leguán Curaçao

Přiznám se rovnou – leguáni, hadi, ještěrky, žáby a druhové jim podobní nepatří k mým zvířecím miláčkům.

 

Nemiluji je, ale ani nezabíjím kvůli vejcím, masu či jen tak pro zábavu. Blízko mne mají právo žít, i přesto, že mne občas dostanou do svízelné situace, kdy prosím, aby se raději vzdálili a já nedostala infarkt.

 

Ne nadarmo se říká, že zvyk je železná košile. Zvyknete si.

 

Na ostrově Curaçao jsem si opravdu zvykla na denní přítomnost desítek ještěrek s občasným leguáním přídavkem. V tropech se nejde vyhnout tomu, aby se nějaká malá ještěrka nevkradla do domu. Bohužel neklepe a objevuje se tam, kde nemá co dělat. Poprvé mne ještěrka vystrašila ve dřezu. Vlezla si do nádobí a já se málem zbláznila, když tam zarachtala zrovna ve chvíli rozhodnutí ponořit vše do vody s pěnou. Ten den jsem už nádobí neumyla, místo činu přikryla utěrkou pro zamezení útěku na jiné nepředvídatelné místo a čekala na muže až ji vyprovodí.

 

Po zjištění, že muž vše živé vyprovází z domu pouze na onen svět pomocí spreje, vyprovázím je sama koštětem. Ale dá to dost velkou práci, bojí se mne a já zase jich, protože nechci aby přelezly moje bosé nohy.

 

I tak jsem se nevyhla jednomu ještěrčímu ublížení. Zavírala jsem bránu a jedna macanda zrovna spěchala pryč od rámusu. Sejmula jsem jí ocas. Naštěstí zbytek přežil a utíkala. Raději nevzpomínám na tu pozůstalou část, která se ještě dost dlouho hýbala.

 

K zajímavějším tvorům patří leguáni. Leguán zelený Iguana iguana se vyskytuje v oblastech od Kostariky po Brazílii a na Karibských ostrovech. Žije na vysokých stromech zejména v okolí vodních ploch. Velmi dobře šplhá a plave. Má denní aktivitu, patří do řádu ještěrů, rozmnožuje se kožovitými vejci. Za správných životních podmínek se dožívá věku až dvacetišesti let. Rozmnožuje se zřídka. Samci jsou větší, mívají různé hřebeny a kožní lemy. Dorůstají do dělky 1,5-1,8 metrů s ocasem a váží 5-8 kg.

 

Tak tyto informace jsem si o nich zjistila, poté co se v místním tisku objevil inzerát „Kdo odnaučí chodit leguána do našeho bazénu?“

 

V prvé řadě jsem vůbec netušila, že umí plavat, proto bylo doplnění znalostí na místě. Dokonce se prý naučí chodit do vody pravidelně dle potřeby.

 

Náš soused má totiž také leguána, ale ne nikde v teráriu. Leguán bydlí ve zděném domečku na nářadí a má absolutní volnost pohybu. Vídávám ho pravidelně na střeše, kde se sluní a občas i vypochoduje do okolí. Bohužel zde nemá žádnou vodu. Dříve se chodil aspoň schovávat na parcelu vedle, která zarostla křovisky, ale ty jednoho dne zničili a postavili tam, co jiného než dům.

 

Nešťastný majitel bazénu z inzerátu patřil jistě k milovníkům zvířat, protože jinak by nechtěného plavce odchytil, věnoval nějaké místní restauraci a tím se zbavil problému. Představa, že si leguán denně pochoduje zaplavat mne rozesmála a směju se i nyní. Stalo se, že nový dům od naproti koupily dvě ženy a ty si nechaly postavit venkovní bazén. Mají se, mají, do vody si skočí kdy chtějí a já tiše závidím. I leguán se chová tiše, když se vkrádá na cizí pozemek. Patří k šťastným tvorům, kteří se zvou sami na návštěvu v době, kdy majitelky nenaleznete doma.

 

Přísahám a potvrzuji. Minule jsem ho totiž zahlédla šplhat na plot a pak se po něm procházet ladně jako kočka. Hlavu měl namířenou směrem k plnému bazénu. Obhlížel si svůj nový zábavní park a já čekám na reakci plavkyň až zjistí, že jim chodí do vody nezvaný host.

 

A kdo tedy dostane leguána z bazénu? Možná déšť. Až pořádně naprší a z nebe začnou padat soukromé leguání bazénky. Přála bych jim je, když už lidé museli leguánům cestu k lagunám a mořskému pobřeží přetvořit na životu nebezpečnou……

 

 

Poznámka: psáno pro Pozitivní noviny www.pozitivni-noviny.cz

Autor: Petra Nachtmanová


přečteno: 5094x   komentářů: 1

Komentáře

Zdravím činorodou Petru!!!! (Táňa - mail)    vloženo: 17. 09. 2013, 12:22:24

Koukám, že ses do toho pěkně obula.

Zdravím!!!!


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
dvěstě dvacet osm:
(nechte prázdné)
ODESLAT

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 4630x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 4957x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 5979x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 4526x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 5094x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
dvěstě dvacet osm:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018