Rebelka. Provokatérka. Nová Coco Chanel. Zakladatelka punkové módy. Extravagantní dáma. Návrhářská legenda. Milující babička. To vše platí o Angličance Vivienne Westwoodové. Její život a její tvorbu trvající více než padesát let vám představuje Ian Kelly v prvním autorizovaném životopise této hvězdy.
Ian Kelly proslul jako autor životopisů a herec. Knihu „Vivienne Westwoodová“ napsal ve spolupráci s módní ikonou a z každého slova na vás čiší úcta a láska, které v něm Vivienne Westwoodová vzbuzuje. V předmluvě nás autor pozve na módní přehlídku do Paříže, kde Vivienne předvádí novou kolekci, a ani nemusí říkat, jak si všichni považují toho, že mohou s Vivienne pracovat. Vivenne je už dlouhou dobu legenda a její jméno zná i ten, koho móda absolutně nezajímá. Vivienne je výstřední dáma, která si nebere servítky, a když se jí něco nelíbí, neváhá použít ostrý jazýček i silné ruce.
Vivienne se narodila v roce 1941 na anglickém venkově v chudé rodině. Své dětství nelíčí idylicky, ale pravdivě. Její rodiče měli co dělat, aby uživili rozrůstající se rodinu, a Vivienne si zvykla už odmalička pracovat a přivydělávat si. Ve svém životopise je poměrně brutální a nestydí se za své tehdejší pocity. A tak se dozvíte například to, jak žárlila na své mladší sourozence, protože ji okrádali o matčinu lásku. Kniha je zaměřená na módní tvorbu a vězte, že Vivienne si už v pěti letech dokázala ušít boty. Její ušité výrobky byly originální stejně jako ona.
Z knihy se dozvíte, jak to chodilo v tehdejším světě, a Vivienne věnuje velký prostor postavení žen ve společnosti. Aniž by si stěžovala, vypráví o tom, že v tehdejší době existovaly pro ženu jen čtyři zaměstnání, na které mohla pomýšlet. Ona se rozhodla pro učitelství a touto profesí se dlouho živila. Hodně upřímně popisuje své vztahy k mladíkům i svým kamarádkám. Upřímná je tak, že získáte dojem, jestli nebyla náhodou zamilovaná do svých vrstevnic. Přesto se vdala a s prvním manželem zplodila syna Bena. Manžel ji zasvětil do hudby, která pak natrvalo ovlivnila její módní kolekce.
Manželství se rozpadlo a Vivienne se provdala za módního návrháře, kterému porodila druhého syna. V tomto manželství se rozvíjela jako módní návrhářka, ale jako žena trpěla. Manželské eskapády těch dvou se čtou jako román a nemají daleko k příběhům, které vypráví týrané ženy na policii. Vivienne není plačtivá ani ukňouraná nanynka, a tak nelituje ničeho, čím si musela projít. Společně sledujeme její kariéru experimentátorky, která se rozhodla bořit tradice a šokovat lidi. Za to, že se vyhoupla až na módní Olymp, můžou její nápady, ale i tvrdá práce. Tahle dáma totiž i ve svém požehnaném věku vstává každé ráno v pět hodin, aby mohla dřít na svých kolekcích.
Nově Vivienne poznáte i jako ekologickou a politickou aktivistku a odpůrkyni moderní techniky. Nahlédnete pod pokličku její tvorby i jejího rodinného života, který je už nějakou dobu spojený s Rakušanem Andreasem. Andreas je mladší o pětadvacet let a Vivienne se s ním setkala, když přednášela ve Vídni o módě. Ze žáka se stal manžel a spolupracovník, a jak se zdá, obojí jde Vivienne k duhu. Kniha je opatřená řadou fotografií, které jsou snad ještě zábavnější než vlastní text.
Ian používá civilní a srozumitelný jazyk. I odborné věci vysvětluje tak, aby je pochopil i naprostý laik. A protože je muž, svět módy a modelek sleduje a komentuje po chlapsku. Díky tomu v knize nechybí ani humor a laskavá nadsázka.
Životopis „Vivienne Westwoodová“ je skvělý počin a já vám garantuji, že se od něj neodtrhnete.
Autor: Veronika Černucká
JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz Aktualizováno: 5. 11. 2018