hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Zdislavina studánka stále láká na zázračnou vodu

2. září 2015 17:48:26

Zdislavina studánka stále láká na zázračnou vodu

Zdislavina studánka je přírodním pramenem vody nedaleko zámku Lemberk u Jablonného v Podještědí. Jméno dostala po zámecké paní Zdislavě, o které legenda praví, že dokázala léčit nemocné a chudé.

 

V Dalimilově kronice si o Zdislavě z Lemberka můžete přečíst: „Pět mrtvých boží mocí vzkřísila, mnoha slepým zrak vrátila, chromých a malomocných mnoho uzdravila a nad jinými ubohými veliké divy činila.“ Zdislava ji používala k léčení očních nemocí, kožních chorob, malomocenství. Sama ale zemřela poměrně mladá – okolo třiceti let.

 

Pramen s léčivou vodu doplňuje empírový gloriet s osmi toskánskými sloupy a kopulí z roku 1862. K renovaci došlo v roce 1995 u příležitosti svatořečení sv. Zdislavy. Další rekonstrukce se konala s použitím božanovského pískovce v dostatečné kvalitě. Začalo se opravovat na podzim roku 2007, aby se od 1. května 2008 mohla studánka slavnostně vysvětit a předat do užívání místním lidem, procházejícím, cyklistům a jiným návštěvníkům.

 

Mohutný proud vody se vlévá do Panenského potoka. Relaxovat můžete na lavičkách.

 

Pokud půjdete několik desítek metrů severním směrem, narazíte na jezírko s přilehlou jeskyní, kde se nachází „mrtvá voda“. Blízkost živé a mrtvé vody je důležitá pro přírodní léčitelství, souvisí také s využitelností síly místa.

 

Zázrak jménem čistá pramenitá voda

V dnešní době je spíše zázrakem, že je ještě nějaká voda v přírodě pitná. O tom, že si pro zázračnou vodu chodí mnoho lidí, jsem se přesvědčila na vlastní oči. Plnily se zde pet lahve, ukládaly do kufříků na kolečkách a jelo se s nimi do domovů, na chalupy či možná někam do hotelů. Ne všichni jedinci patřili k místním, přesvědčila mne o tom jedna stará paní s holemi. Rovnou se mě zeptala, co voda obsahuje, když je zázračná. Také potřebovala vědět, jestli může v nějaké zázraky doufat...

 

Zdislavina studánka stále láká na zázračnou vodu

Vzhledem k tomu, že jsem nedávno četla jakýsi vědecký rozbor vody ve Zdislavině studánce, věděla jsem, že nemá žádné výrazné léčivé účinky. Jenže jsem neměla to srdce paní říct, že se sotva dočká odhození berlí po několika litrech vypité vody. Nakonec jsem jí s úsměvem řekla, že zázraky se dějí. Ano, stát se mohou a nemusí jít zrovna o účinky vody...

 

I obyčejná voda však může zatočit s mnohými chorobami, resp. s následky chronické dehydratace, která je prý zdrojem spousty zdravotních problémů. Pití čisté vody a případně i otužování, pozitivně ovlivňují každé lidské tělo.

 

Místní lidé vodu pijí každodenně, prý umí pozitivně naladit a zahnat různé chmury. Voda je velmi chutná, studená a umí skvěle osvěžit v parných dnech. Rozhodně vám nezpůsobí žádné střevní problémy.

 

Myslím, že nejde jenom o vodu. Jakmile se ocitnete v okolí zámku Lemberk, padne na vás skvělá nálada a zintenzivňuje se s každým krokem. Všechny ty vůně, příroda, voda, historie spojená se současností na vás působí a nenásilně se vám dostávají pod kůži. Na konci cesty víte, že se sem prostě musíte ještě někdy vrátit...

 

Jak se dostat ke Zdislavině studánce

Ke Zdislavině studánce se můžete dostat cestou po rovině přímo od parkoviště pod Lemberkem. Vede sem zeleně značená turistická značka. Jakmile tam dojdete, budete se muset zase vrátit stejnou cestou zpátky. Lepší je absolvovat nejprve výlet na zámek, kam půjdete trochu do kopce a po prohlídce se vydat směrem doprava, když vyjdete ze zámku. Projdete okolo Vodárenské věže a voňavou lipovou alejí.

 

Fotogalerie: http://petranachtmanova.cz/index.php?str=7&typ=G&id=16

 

Text a foto: © Petra Nachtmanová

Autor: Petra Nachtmanová


přečteno: 1994x   komentářů: 0

Komentáře


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
šestset osmdesát:
(nechte prázdné)
ODESLAT

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 3640x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 3969x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 4637x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 3719x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4097x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
šestset osmdesát:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018