hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Režisér Biser A. Arichtev k rozhovoru První republika

24. listopadu 2013 23:38:00

seriál První republika

„Rozhodli jsme se postavit moderní seriál, který by obstál i v mezinárodní konkurenci.“

 

Co vás napadlo jako první, když se před vámi objevil projekt První republiky a jak byste jej krátce charakterizoval?

V produkční společnosti Dramedy vznikaly vždycky ambiciózní televizní projekty. Ať už to byly licenční seriály Redakce, Horákovi nebo původní retro seriál Vyprávěj. Původní historický výpravný seriál První republika je ale jednoznačně výzvou největší – romantická historická rodinná sága s detektivní zápletkou, které nechybí ani příběh osudové lásky. Budeme se tedy pohybovat v žánru melodramatu a detektivky. Z tohoto pohledu má seriál silný potenciál, protože oba tyto žánry jsou u diváků velmi oblíbené. Už z prvních synopsí, které se mi dostaly do rukou, bylo jasné, že je před námi po všech stránkách extrémně náročný projekt. S producenty Filipem Bobińskim a Petrem Šizlingem máme rádi výzvy. Rozhodli jsme se postavit moderní seriál, který by obstál i v mezinárodní konkurenci. A je dobře, že Česká televize má odvahu a chuť takové projekty realizovat.

 

První republika by měla být velkou rodinnou ságou z období, které se nám už dnes může jevit, díky časovému odstupu, jako jakási pohádka. Zároveň se jedná o dobu, která bývá často idealizována…

Prostředí rodinné firmy Valentových v poměrech nově vznikající republiky nám evokuje dobu po roce 1989. Vznikají nové činorodé skupiny, které se snaží využít momentu ekonomické a politické nepřipravenosti k tomu, aby získaly co největší vliv. Zjišťujeme, že se tehdejší poměry v obchodě a politice od těch dnešních zas tolik nelišily. Mnohdy se lidé na dobu 1. republiky dívají idealizovaně. Možná je to tím, jak ji znají z filmů pro pamětníky, nebo proto, že prostě chtějí věřit tomu, že to tehdy bylo lepší. Ale pravda je, že zpronevěry, úplatkářství a nekalé praktiky jsou pořád trestnými činy dnes jako tehdy. A nezmění to ani krásné obleky a vybrané chování.

 

Jak jste k této době přistoupil jako režisér vy a co je pro vás ve vyprávění První republiky klíčové?

Jak už bývá naším zvykem, snažíme se ke každému projektu přistoupit trošku jinak, než je obvyklé. Hodně jsme se opět zabývali stylizací celého projektu a jeho žánrovým ukotvením. V První republice jsme vsadili na romantiku, protože osudová láska je hlavním hybatelem dějových linek. V tomto duchu bylo velmi důležité vyřešit celkové výtvarné pojetí - kombinaci prostředí, barevností, koncepty pro kostýmy nebo masky, způsob svícení a snímání.

Nemluvě o obsazení a způsobu interpretace. Myslím, že to bude jeden z nejzajímavějších projektů současné seriálové dramatické tvorby u nás a věřím, že osloví i diváky, kteří historická témata většinou nevyhledávají.

 

Seriál První republika se z velké části natáčí v exteriérech. To s sebou pochopitelně přináší spoustu nečekaných událostí. Můžete prozradit, kde všude jste už natáčeli a zda už jste se musel potýkat s událostmi, které jste předtím ještě nezažil?

Ano. Z velké části natáčíme seriál v exteriérech a reálech. Každou jednotlivou lokaci musíme pro potřeby natáčení upravit. Odstranit současné prvky na fasádách domů, doplnit je dobovými. Vypínače, kliky, okna, dveře, chodníky i silnice. Je to mnoho nákladných úprav. Kromě toho bojujeme se zvukem. Ve všech současných exteriérech je slyšet moderní zvuky aut, motorek, tramvají, letadel, aj. Extrémní situace se nám stala na jedné lokaci, kde za zdí byly střelnice. Obvykle by to nebyl takový problém, protože bychom se domluvili na omezení provozu.

Jenže v tu dobu se musely z důvodu přezbrojení zastřelovat vězeňské stráže a celní správa. K tomu se přidaly zážitkové agentury a z natáčecích dnů na této lokaci se stalo tak trochu vojenské cvičení.

 

Zatímco v seriálu Vyprávěj jste některé události mohl přímo zažít, zde vyprávíte o období, které je vám už „věkově“ hodně vzdálené. Jak před startem probíhala vaše studijní příprava?

Samozřejmě jsem studoval. Zdrojů je mnoho. Na rozdíl od Vyprávěj, kterého se dotýkaly moderní dějiny po roce 1960 a ucelené encyklopedie neexistovaly, v případě První republiky jsou materiály dostupnější. Sešel jsem se i s několika poradci, se kterými jsem situace ze scénáře konzultoval. Hodně mi pomohly dokumentární fotografie. Vystihují atmosféru té doby v nejrůznějších prostředích. Abych se mohl zabývat stylizací a celkovou atmosférou inscenovaných situací je pro mne důležité tyto dokumentární snímky projít. Je to

inspirativní. Taky mi pomohla moje předchozí zkušenost s historickými tématy, kdy jsem jako pomocný režisér musel studovat nejrůznější obory nutné pro natáčení. Jsem za to dneska vděčný.

 

Co vy osobně máte na období první republiky nejraději?

Líbí se mi, že živnostníci v té době sázeli na své dobré jméno. Všimněte si, kolik obchodů a poskytovatelů služeb bylo pojmenováno rodinnými jmény. Ručili za svou práci svým jménem. Nemohli si dovolit šlendrián, jinak by své jméno poškodili a v podnikání by to odrovnalo celou generaci. Mám rád nadšence a idealisty. Ta doba byla takových lidí plná.

Jak dlouho trvá natáčení jednoho dílu První republiky?

Jeden díl točíme průměrně 8 dní. Točíme po motivech. Je to náročné, protože v jednu chvíli máme roztočeno asi 15 dílů. Seriál má 3 až 4 dějové linie, které se vzájemně prolínají a vyvíjí se v čase. Je důležité dávat pozor na vývoj vztahů mezi hrdiny, dávkování informací v detektivní linii a sledovat mnoho dalších detailů jako je rytmus scén, kontinuita chování postav, apod.

 

Vy jste kdysi řekl, že „Češi obecně moc nevědí o historii a kultuře svého národa. Hrdí bývají jen v okamžicích, kdy Česko vyhrává mezinárodní utkání v hokeji nebo ve fotbale. To je smutné.“ Můžeme to vnímat tak, že s První republikou budete mít i edukační úmysly, tedy že se bude seriál věnovat významným událostem té doby, které již mohou být lehce pozapomenuty?

Jestliže se v seriálu objeví některé dějinné události a osobnosti, je to spíše výjimka a hraje to nějakým způsobem důležitou roli v příběhu. Konec 1. Světové války, vznik republiky, Rašínova měnová reforma, atd. Původní příběh scenáristy Jana Gardnera je hutný a opravdu zajímavý. Je plný zvratů a dramatických situací. Ve srovnání s Vyprávěj, kde jsme spíše dívali na Čechy s humorem a lehkou nadsázkou, je První republika postavená na klasickém romantickém

příběhu lásky. Ambicí tohoto seriálu je především přinést divákům České televize vkusnou podívanou a kvalitní čas strávený u televizního seriálu. Diváci mohou najít zajímavé paralely v tom, co se ve společnosti dělo tehdy a co se děje dnes. Seriálová rodina Valentových řeší nejen spletité rodinné situace, ale i problémy v podnikání.

 

Zdroj: Česká televize

Foto: Kučera Miroslav

Autor: Petra Nachtmanová


přečteno: 1682x   komentářů: 0

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 3733x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 4069x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 4726x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 3795x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4181x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
třista padesát dva:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018