hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Rozhovor s Františkem Niedlem ke knize Světla na pobřeží

11. dubna 2014 02:17:37

Rozhovor s Františkem Niedlem ke knize Světla na pobřeží

Právě vychází u nakladatelství MOBA vaše kniha Světla na pobřeží, která je již třetím volným pokračováním dobrodružství Michaela Daberta. Má jeho postava nějakou reálnou předlohu nebo jde o čistou fikci?

Michael Dabert je fiktivní postava, tak jako ostatně i všechny moje hlavní postavy v ostatních románech. Dává mi to větší volnost při tvorbě, kdy mohu i během samotného psaní děj posunout tam, kde mi připadá zajímavější. V jiných mých románech však někdy skutečné postavy vystupují, ovšem pouze jako vedlejší postavy.

 

Najde Dabert někdy klid ve svém životě? Čekají nás v budoucnu nějaká další pokračování?

Já jsem původně počítal s Dabertem pouze do první knihy, která se jmenovala Pohled šelmy. Mělo se jednat pouze o takové odpočinutí od jiných žánrů, jako jsou romány historické a válečné. Ale jak se ukázalo, našel si tento dobrodruh místo v knihovničkách čtenářů, a tak se dočkal pokračování. A jestli se dočká pokračování i po této knize? Já se tomu bránit nebudu. Dabert je jakýsi současný Ahasver, který sice neudeřil Ježíše, nicméně je mu dáno bloudit po světě a nespočinout dlouho na jednom místě. A vzhledem k tomu, že svět je veliký, bude asi i Dabert bloudit světem dál, navíc, když se tomu vůbec nebrání. Kromě toho mi Dabert umožňuje psát o mých zálibách, jako jsou, kromě jiného, jachting a střelba. Zde bych chtěl zdůraznit, že střílím výhradně na neživé cíle, jelikož střelbu na živé cíle a tím nemyslím jen lidi, ale i zvířata, považuji za krajně nehumánní a zavrženíhodné.

 

Pro Český rozhlas v Budějovicích píšete příběhy na témata, jež zasílají posluchači, dočkají se někdy knižní podoby?

Je to možné. Ten pořad se teprve rozjíždí, ale vysílá se každou neděli v týdnu. Bude záležet na zájmu posluchačů a také na tom, co mi dovoluje smlouva s ČRo ohledně licence. Náměty zaslané do rozhlasu jsou pečlivě vybírány a ty, ze kterých jsou zpracovány scénáře, jsou opravdu zajímavá a myslím si, že by je unesla i kniha.

 

Letos jsou v edičním plánu vašeho nakladatelství ještě další knihy, konkrétně pokračování knihy Útěk do pekel. Prozradíte nedočkavým alespoň něco?

Ano. Na pokračování knihy Útěk do pekel, které má pracovní název Živí nepohřbení, právě dělám korektury a budu se snažit rukopis odeslat co nejdříve, aby knížka mohla vyjít podle plánu v druhém pololetí tohoto roku. Pavel Vencl přežil pád stíhačky, se kterou začátkem roku 1949 utíkal z Československa. První část knihy se bude odehrávat v Bavorsku v sanatoriu pro lidi duševně choré a ty, kteří utrpěli ztrátu paměti, což se přihodilo právě jemu. Druhá část se bude odehrávat v Československu, kam se Pavel vydá do uranových dolů v Jáchymově pro svého přítele. Ale nebude to jednoduché, protože tehdy odtud lidé jen tak volně neodcházeli na vycházky. A třetí část? Trochu Švýcarsko, Anglie… Ale především Argentina, kde má náš hrdina také cosi na práci.

 

Máte nějakou knihu či knihy rozepsané? Na jaké příběhy se můžeme těšit, prozradíte?

Tak, jak jsem zvyklý střídat žánry a časové roviny, nemůže být další knihou jiná, než historická. Bude se jednat o další životní osudy středověkého bodyguarda Hynka Tase z Boru. Kniha má zatím pracovní název Krajina nočních střelců. Zavede nás do doby husitských válek, kdy je Království české rozvráceno, tak jako málokdy předtím. A kdy po smrti krále Václava IV. má Tas víc nepřátel, než přátel.

 

Jste jihočeský patriot, které místo Jižních Čech máte nejraději?

Těch míst, která mám rád, je samozřejmě mnoho, ale kdybych měl nějaké vystrčit do popředí, je to oblast kolem hranic od Novohradských hor, odkud pochází můj první román Skleněný vrch, až po Šumavu, kde se na jejím úpatí rozkládá Lipenské jezero, nejkrásnější místo v Čechách pro jachtaření. A jelikož se této zálibě dlouhá léta věnuji, odpověď je nasnadě.

Někde jsem četla zmínku, že jste již dříve psal, ale jakýkoliv úděl jste svým hrdinům přidělil, se vám pak stal. To prý vás od psaní na několik dlouhých let odradilo.. , ale ne na dobro. Co vás přimělo tuto „kletbu“ porušit, jaká to byla kniha, a už se to nikdy neopakovalo?

To je pravda. Moje desetiletá odmlka měla sice i jiné důvody, ale tyhle patřily k těm hlavním. Začal jsem psát několik let před převratem a všechny moje romány byly přijaty v různých nakladatelstvích. Některé vyšly, u některých se to už nestihlo. Vrátily se do šuplíku a já neměl ambice je vůbec někdy vydat pro věci, které jsem v nich napsal, a z nichž mne některé vzápětí dostihly. Jako první jsem vytáhl ze šuplíku rukopis Slunce na útěku z oblasti sci-fi. Děj se odehrával v Americe po třetí světové válce. Psal jsem ho v roce 1985 a situoval do nepříliš vzdálené budoucnost 2005. Pikantní bylo, že realizace toho odloženého vydání se dostala také do roku 2005. V loňském roce vyšel v elektronické podobě na jednom literárním serveru můj rukopis Čekání na nekonečno, který jsem napsal v roce 1988 a měl vyjít v Československém spisovateli v roce 1990. Byl z velké části autobiografický, a mohu říct, že jsem v něm hlavního hrdinu v tom, co jsem mu přisoudil, moc nešetřil. Když se mi asi měsíc po odevzdání rukopisu přihodilo to, co jsem svému románovému hrdinovi přisoudil, letěl rukopis tehdy do šuplíku. Vzhledem k tomu, že to, co jsem v něm napsal, se mi vlastně už stalo, a tak, když jsem byl vyzván, abych na něm už přestal sedět, rozhodl jsem se ho, alespoň touto komorní formou, po pětadvaceti letech vydat.

 

Jak trávíte volný čas?

V poklusu. Pokud jsem si myslel, že s přibývajícím věkem budu mít víc času na své koníčky, musím se přiznat, že jsem se mýlil. Ale abych jen nebrečel. Bylo by to zlé, kdyby si člověk neudělal čas na to, co ho baví. Kromě toho hodiny sezení u počítače musím samozřejmě prokládat různými aktivitami, nebo bych ochrnul. Takže díky mé drahé dobrmance Britě chotím na několikakilometrové procházky, jezdím na kole, na motorce, na koně vylezu už jenom příležitostně, jako na např. v každoročním historickém průvodu Slavností pětilisté růže v Č. Krumlově. Jinak, jak už z předešlého vyplynulo, se věnuji jachtinku a v posledních létech vyrážím jako kapitán na Jadran. Apropó! Doporučuji si přečíst detektivní thriller Štvanice, který zavede čtenáře do Středomoří a na Jadran. Zrodil se mi v hlavě právě při jedné takové plavbě. A konec konců, dobrodružství na moři, tentokrát v Tichém oceánu u pobřeží Hollywoodu a Malibu jsem se nevyhnul ani u právě vycházejícího románu Světla na pobřeží.

 

Zdroj, Turner PR, Zpracovala Johana Turner, 2014

Autor: Petra Nachtmanová


přečteno: 2343x   komentářů: 0

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 3653x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 3981x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 4654x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 3731x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4117x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
sto padesát tři:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018