hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Václav R. Židek - Kdy lidé naleznou skutečnou lásku?

16. září 2013 15:15:00

Václav Richard Židek vánoční přání

Václav Richard Židek (narozen 1945) všestranně nadaný výtvarník a malíř žije trvale v Německu. Dříve byl aktivním plavcem, maratoncem a otužilcem, o čemž píše v knize „Sám ve víru zdymadel“(1997), dále spolupracoval na knize „Kolja …to neznáte mého psa!“. V současné době píše pro časopisy a tisk povídky s rozmanitými náměty a především se věnuje internetovým Pozitivním novinám (www.pozitivnínoviny.cz), kde je předsedou redakce.

1. Vánoce jsou magickým časem, které z nich se Ti nejvíce vryly do srdce svou jedinečností?

 

Všechny, které byly v čase mého dětství. Snad proto, že nebyly bohaté ale chudé v tom materiálním slova smyslu. Jako dítě jsem se moc těšil z každé maličkosti. Později, když už jsem byl dospělý, se s přibývajícím zvyšováním životní úrovně tohle pomalu všechno vytrácelo a Vánoce se stávaly svátky duševního neklidu. Z ulic i mezilidských vztahů jako by zmizelo to pravé kouzlo sváteční a všude začaly převládat komerční zájmy. Vánoční výzdoba začíná každým rokem dříve a dříve a to všechno má pochopitelně nezměrný vliv na snížení významu těchto mimořádných svátků. Těžko se mi na nich hledá něco pozitivního, i když se o to sebevíc snažím. Slibuji však, že coby autor a člen redakční rady Pozitivních novin se budu letos o to více snažit.

 

2. Zkoušel jsi někdy uvidět na Štědrý den zlaté prasátko?

 

Jako hodně důvěřivé dítě jsem pro to každé Vánoce splňoval ty nejlepší podmínky. Maso bylo u nás pouze v den sváteční a nejinak tomu bylo na Štědrý den, kdy ho aspoň jednou za rok nahradil tradiční český kapr. I když už čtvrt století žiji v cizině, tahle tradice zůstala zachována dodnes. Jenom to zlaté prase jsme nikdy neuviděli.

 

3. Jsi znám tím, že miluješ pejsky. Jaké Vánoce bys jim vystrojil?

 

Vystrojit našim čtyřnohým přátelům jen jedny Vánoce, by bylo málo. Zaslouží si od nás – lidí – daleko více, a hlavně aby nebyli zneužíváni. Přál bych jim, aby měli Vánoce celý rok a aby si jich každý pro jejich věrnou oddanost vážil. Psy mám opravdu moc rád, poněvadž mají některé vlastnosti, které lidem chybí a hlavně nedokáží zradit. Jinak mám rád nejenom pejsky, ale i všechna zvířata, která naše krásná planeta nosí. Jestli dovolíš, tak bych tvou otázku trochu pozměnil na to, co bych přál k Vánocům nejenom „mým“ milým psům, ale všem zvířatům. Na to nejlépe odpoví jeden můj citát, který bych si strašně přál, aby se jednou splnil:

 

„Všechno má ve Vesmíru svá pravidla a meze. Pokud se lidé nenaučí respektovat nepsané Zákony Matky Přírody a naslouchat hlasu “němé” tváře, tak nikdy nepochopí smysl jejich života na Zemi. Dokud budou lidé dávat egoisticky přednost materiálním hodnotám před porozuměním souladu přírody, nikdy nepoznají opravdový pocit radosti a štěstí, které jim Matka Příroda, jako svým dětem, neomezeně nabízí a dává. Jestli lidé nezruší jakoukoliv hierarchii mezi sebou, a to i v Přírodě, nebudou mít na Zemi mír a nenaleznou ve svých duších vyrovnanost, klid a skutečnou lásku.“

 

Děkuji za rozhovor a přeji krásné vánoce!

 

Psáno pro www.webmagazin.cz, 12/2005

Autor: Petra Nachtmanová


přečteno: 1742x   komentářů: 0

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 3723x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 4059x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 4716x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 3788x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4172x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
sto čtyřicet sedm:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018