hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Marie Prajzlerová - Karate musí bavit!

16. září 2013 15:11:00

ilustrační

Marie Prajzlerová patří k opravdu zvláštním mladým dívkám – karate ji baví tak, že reprezentuje Českou republiku a navíc má doma desítky medailí. Více se o ní můžete dovědět na osobních stránkách www.prajzlerova.com a samozřejmě i v dnešním rozhovoru.

Karate se Ti vepsalo doslova pevně pod kůži. Vzpomeneš si ještě kdy Tě vlastně napadlo s ním začít? Jak brala Tvá rodina toto rozhodnutí?

Víte je to takový zvláštní příběh. V předškolním věku jsem chodila do Základní umělecké školy, kde jsem se učila hře na klavír. Také mi imponoval tanec, kreslení a dramatický kroužek. Hned vedle budovy Základní umělecké školy je „zámeček“, kde má zázemí náš sportovní klub. Prostě jsem byla zvědavá co je vedle… Jednou jsem se tam podívala a pak poznala pana Strnada a už jsem u něj zůstala. Na karate jsem se šla zapsat s maminkou, která nikdy nebyla proti. Tátovi to ze začátku vadilo, ale teď mě také velmi podporuje.

Kolik hodin týdně trénuješ?

S tréninky je to horší, protože jsem teď v 1. ročníku SPŠ a učení do školy mám mnohem víc než dříve, takže trénuji 3-5.5 hodin týdně.

Většinou se dědí zájmy z generace na generaci, děti si oblíbí to, co vidí u rodičů. U Vás to bylo tak trochu obráceně. Co jsi říkala na otcovo a bratrovo rozhodnutí věnovat se karate stejně jako Ty? Dávala jsi jim rady?

Nijak mi nevadilo, že se rozhodli pro karate. Jen se mi nelíbilo, když jsme měli nějaké soustředění nebo seminář, tak jsem tím pádem měla všude dozor, protože jezdili i brácha s tátou. No a rady jsem jim příliš nedávala, stejně by si to asi moc k srdci nevzali.

Kolem Tvé osoby se točí výrazy jako kyu, kumite a kata. Můžeš nějak nezasvěceným do karate popsat oč se jedná a co to je?

Není to složité… Všechno je to terminologie, která se v karate všude na světě běžně užívá. Jsou to japonské pojmy, např: Kyu je žákovský stupeň, kumite je cvičení s partnerem a kata je forma předvádění stínového boje.

Máš nějakého oblíbeného karatistu či karatistku, ať už českého či světového? Proč zrovna jeho?

Oblíbených karatistů mám mnoho, ale mým velkým vzorem je Aragaki Misako líbí se mi jak cvičí…

Dá se říci, že doslova sbíráš medaile jako houby po dešti. Mistryně Evropy, mnohokrát po sobě Mistryně České republiky…máš je vůbec spočítané? Prozraď kolik jich je a které Tě nejvíce hřeje na srdci?

Je jich okolo 85 a nejvíce si asi cením těch které jsou ze tří mistrovství Evropy.

Máš v karate stále ještě nějaký nesplněný sen? Dá se ještě po tolika výhrách chtít něco víc? Jaké umístění by Tě v budoucnu potěšilo nejvíce?

Snů mám mnoho co se týče karate, nejde jen o nějaké vítězství, ale abych něco vážně dokázala a pochopila. I když mým snem v karate je umístění na mistrovství světa v Japonsku není to to nejdůležitější. Jednou bych ráda byla dobrá trenérka.

Co bys doporučila začínajícím karatistům, jak jít za úspěchy? Máš na to nějaký speciální recept?

Myslím že recept je to, když Vás to baví. A ať už to jde někomu pomaleji nebo rychleji, tak je přece nejdůležitější aby ho to bavilo, G. Funakoshi napsal: Nejvyšší cíl karate nespočívá ve vítězství nebo porážce, ale ve tříbení charakteru těch, kdo ho cvičí.

Právě skončilo léto. Splnila sis nějaký výletní sen? Kam by ses v budoucnu ráda podívala. Do jaké země, na jaké místo?

Výletní sen jsem si bohužel letos nesplnila. Před dvěma lety jsem byla v Japonsku a tam bych se nejraději podívala znovu, nejen do Tokya ale i na Okinawu a jiná místa.

Poznámka: 2006, psáno pro www.kidsland.cz

Autor: Petra Nachtmanová


přečteno: 1892x   komentářů: 0

Komentáře


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
šestset sedmdesát jedna:
(nechte prázdné)
ODESLAT

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 3888x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 4220x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 5260x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 3889x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4348x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
šestset sedmdesát jedna:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018