Bylo by to komické, kdyby to ovšem nebylo tak hrozné. Tato slova „Bludná sdělení“ dokonale charakterizují. Psychologický thriller je plný absurdních situací a nutno podotknout, že Sophie Hannach se v něm parádně vyřádila. A tak zapomeňte na logiku a užívejte si šílený příběh, který působí jako z jiného světa.
Angličanka Sophie Hannah (1971) debutovala v roce 2006 románem, kterého se prodalo přes sto tisíc výtisků. Od té doby je stálicí na literárním nebi a kromě psychologických thrillerů ji proslavily příběhy s Herculem Poirotem. Její knihy vychází v desítkách jazyků a z každé knihy se stává mezinárodní bestseller. Jak už jsem naznačila, její „Bludná sdělení“ jsou v dobrém slova smyslu velmi výstřední. Hannah v nich spojila všechno, co je typické pro její knihy a co čtenáři (respektive čtenářky) zbožňují.
„Bludná sdělení“ jsou bláznivá, podmanivá a okouzlující. Propadnete jim už na prvních stránkách a rádi se necháte strhnout příhodami, které je lepší brát s rezervou. Ačkoliv je tu řada vodítek k úspěšnému vyřešení všech záhad, nemyslím, že by se to někomu podařilo. Zápletky jsou důmyslně propletené a autorka vám předhodí řadu falešných stop, nad kterými strávíte spoustu času. Hlavní zápletka působí vcelku rozumně. Hlavní hrdinka Nicki se připlete k vyšetřování vraždy, se kterou nemá na první pohled nic společného. To, co čtenář považuje za smůlu, je ale součástí plánu jisté bezcharakterní osoby.
V „Bludných sděleních“ se intrikuje, lže a manipuluje. Nevíte, kdo je padouch a kdo hrdina, a co hůř – nevědí to ani samotné postavy. Úvodní vražda působí tragikomicky a nikdo se zdravým rozumem by z indicií nedokázal vydedukovat, kdo vraždil a proč si vybral zrovna takovýto způsob. Nicki se nachází poblíž místa činu a kvůli řadě náhod je vtažena do vyšetřování. Postupně se však ukazuje, že Nicki není tím, za koho se vydává. I ona skrývá ve skříni řadu kostlivců a úzkostlivě střežených tajemství. Aktéři včetně Nicki se snaží zamlčet řadu drobností, ale pokaždé se semele něco, kvůli čemu se ocitnou ve hledáčku policie.
Tým detektivů přistupuje k případu psychologicky, a pokud máte rádi komplikované hypotézy typické pro klasické detektivky – hádanky, rozhodně si tady přijdete na své. Záhad přibývá, a až se přiblížíte ke konci, nebudete vědět ani to, jak se jmenujete. Jestli vám smím něco poradit, tak: vůbec nikomu nedůvěřujte. Ten, kdo vypadá podezřele, může být naprosto nevinný, a ten, kdo se tváří jako beránek, může být pěkný prevít. A je možné i to, že padouchové jsou mezi policisty.
Lidé v „Bludných sděleních“ nejsou často těmi, za které se vydávají, a hlavu vám zamotají i četné pseudonymy a přezdívky. V knize najdete prvky psychologického thrilleru, klasické detektivky, krimi i hororu. Něco připomíná komedii a věřte mi, že nejednou si položíte otázku, jestli je tohle vůbec možné. Autorka popustila uzdu fantazii, odhodila veškeré zábrany a díky tomu vytvořila originální a zábavný příběh, který se naprosto vymyká všemu, co jste dosud četli. Proto zahoďte předsudky, zapomeňte na veškerá očekávání a s chutí se pusťte do čtení.
Autor: Veronika Černucká
JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz Aktualizováno: 5. 11. 2018