hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Zločin u kostela - Mel Starr

24. září 2016 18:20:50

Zločin u kostela - Mel Starr

Máte rádi historické detektivky a výstřední vyšetřovatele? Baví vás komplikované záhady, k jejichž řešení stačí dedukce? Potom by „Zločin u kostela“ rozhodně neměl uniknout vaší pozornosti. Kniha je jiskřivě vtipná, originální a ještě se dozvíte řadu věcí z historie.

 

Ačkoliv je Mel Starr Američan, děj své detektivní série umístil do středověké Anglie. Důvod je nabíledni. Jeho detektivky se odehrávají ve čtrnáctém století a jeho hrdinou je vzdělanec zajímající se o evropskou filozofii. Jakkoliv učeně to může znít, pravda je taková, že Hugh je svérázný chlápek se smyslem pro humor a drtivý sarkasmus. Je otrlý, cynický a jeho názory a průpovídky by mohly šokovat jemnější povahy.

 

Hugh se narodil do nepříliš bohatého šlechtického rodu jako čtvrtý syn v pořadí. Rodiče chtěli, aby se měl dobře, proto jej vyslali do Oxfordu, kde měl studovat práva. Hugh se ale nedržel dobře míněných rad a raději vystudoval lékařství. V předchozím románu „Neklidné kosti“ se dostal na panství poměrně osvíceného lorda Gilberta. Ten jej ustanovil svým správcem a Hugh se osvědčil jako amatérský detektiv. „Zločin u kostela“ začíná vraždou nočního hlídače a Hugh vás nenechá na pochybách, že jeho předlohou jsou Velcí detektivové anglické tradiční školy.

Hugh je mistr dedukcí a za jeho kousky by se nemusel stydět ani Sherlock Holmes. Je úžasné sledovat hledání vraha v době, kdy se lidem ani nezdálo o moderních vyšetřovacích technikách. Mel Starr působil celý život jako profesor dějepisu a z každé stránky jeho románu je znát, jak svou práci miloval. Všichni aktéři jsou plnokrevné postavy z masa a kostí a vám nebude dělat problém se s nimi ztotožnit. Starr má v úctě lidský život a pojmy jako Spravedlnost či Čest u něj nejsou pouhými slovy.

 

Vražd přibývá a Hugh se musí zorientovat v mezilidských vztazích a zároveň čelit mnoha intrikám. Dost lidí mu bude házet klacky pod nohy a on bude muset poznat, kdo a proč lže. Starr použil několik triků, díky kterým zápletku příjemně zkomplikoval. Souběžně s vyšetřováním se musí věnovat své praxi lékaře a autor neopomenul ani jeho vztah k ženám. Hugh je typický chlap milující dobré jídlo a své pohodlí. Své slabosti komentuje se značnou dávkou sebeironie a nijak nezastírá, že ho povinnosti obtěžují. Kdyby mohl, hodil by vyšetřování zločinů na někoho jiného a sám by se věnoval něžnému pohlaví.

 

„Zločin u kostela“ funguje samostatně a není nutné znát předchozí díl. To nejdůležitější je shrnuto v několika větách, takže se čtenář okamžitě orientuje. Najdete zde informaci o tom, jak dopadla Hughova milostná romance z „Neklidných kostí“, a můžete se bavit tím, jak Hugh uvažuje o manželství. Jednou z postav je tady náboženský reformátor Wycliffe, kterého Starr vylíčil jako Hughova cynického přítele a učitele. Dozvíte se spoustu zajímavých věcí z historie a nejlepší na tom je, že Starr umí vyprávět velice poutavě. „Zločin u kostela“ je svébytný příběh, ale Hugh vás dokáže strhnout tak, že po přečtení budete myslet jen na to, kdy vyjde další díl. A pokud jste nečetli jeho první dobrodružství, zaručuji vám, že se do něj okamžitě pustíte.

Autor: Veronika Černucká


přečteno: 2160x   komentářů: 0

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 4321x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 4650x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 5696x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 4266x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4779x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
šestset sedm:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018