hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Skočný příliv - Rudolf Börjlind, Cilla Börjlindová

29. srpna 2016 03:58:04

Skočný příliv - Rudolf Börjlind, Cilla Börjlindová

Pokud dostanete za úkol podívat se na zoubek staršímu nevyřešenému případu, nemusí se jednat o nudnou práci do školy. To zjistíte při čtení knihy Skočný příliv.

 

Olivia studuje Policejní akademii. Jako dobrovolný školní projekt dostala úkol, prozkoumat jeden ze starších nevyřešených případů. Měla se pokusit zjistit, jestli by s moderními technologiemi a novými kriminalistickými postupy, mohl být pachatel dopaden. Olivií případ zcela pohltí, pustí se s nadšením do pátrání a to možná i díky tomu, že na případu kdysi pracoval její otec. Nachází nové spojitosti, nové informace. Jediné co ji uniká je Tom Stilton, bývalý vyšetřovatel, který na případu pracoval. Informace od něj, jsou pro vyřešení případu zásadní.

 

 

Jde o další z řady severských detektivek, které jsou u dnešních čtenářů velmi oblíbené. Dvojice Cilla a Rolf Borjlindovi jsou ostřílení autoři, i když doposud se věnovali zejména filmu a televizi. Kniha Skočný příliv je jejich prvotina.

 

 

„Mapu si nechala spadnout na prsa a v představách se přenesla pryč k Hasslevikarna a dál na pláž, k vodě, odlivu, temnotě a nahé mladé ženě v písku a malému klukovi někde ve tmě, taky k pachatelům, ke třem, stálo ve vyšetřovacím spisu založeném na chlapcově svědectví, ale jak si tím mohli být jistí? Tma, zlo, velká vzdálenost, jak mohli vědět, že chlapec viděl správně? Vyděšený devítiletý kluk uprostřed noci? Nebo to policie nevěděla? Vycházeli prostě z toho, že vyděl správně? Nebo to prostě přijali, protože neměli, po čem jiném by šli? Co když jich bylo pět? Co když to byla malá sekta?"

 

 

V roce 1987 je na pláži brutálně zavražděná mladá těhotná žena, vyšetřování případu nikam nevede. Dokonce se nepodaří zjistit ani jméno zavražděné ženy. Vše se tedy odloží do příslušného oddělení nevyřešených případů. Po více jak dvaceti letech dostanou studenti policejní akademie úkol, který zahrnuje několik odložených případů, z nichž si mohou jeden vybrat a prozkoumat, zda by bylo možné případ vyřešit díky novým vyšetřovatelským metodám. Olivia si záměrně vybere případ, který vyšetřoval její otec. S vytrvalostí a důsledností sobě vlastní se krůček po krůčku dostává ke svému cíli.

 

 

Obyčejná práce do školy, která se přemění na pátrání po pachatelích vraždy. Nevyřešený případ Olívii zaujme a ona se pustí do pátrání. Její úsilí má své výsledky a mladá dívka přichází k novým informacím. Nemůže však najít bývalého vyšetřovatele Toma Stiltona, který jediný by ji mohl odpovědět na její otázky.

 

Z počátku mě příběh vůbec nezaujal, ale přesto jsem knihu neodložila. Udělala jsem dobře. Děj graduje s tím, jak Olivia nachází nové indicie a začíná se do případu čím dál víc ponořovat. Díky její iniciativě se podaří případ znovu otevřít. V knize jsou na začátku různé dějové linie, které spolu zdánlivě nesouvisí. Když ale vše do sebe zapadne, jde o velmi zdařilou a napínavou detektivku. Navíc ten konec je doslova šokující.

 

 

Hlavní postavou knihy je bezpochyby Olivia. Je to velmi chytrá a cílevědomá dívka. Když se ponoří do případu, nemůže jí od jeho vyřešení odradit ani vlastní ohrožení. Udělá cokoli, aby našla vraha. Má bujnou fantazii, takže už od začátku spřádá různé vyšetřovací verze, které se snaží prokázat. Možná škoda, že nebyl víc rozepsán její soukromý život, přátele, koníčky, určitě by jí to pro čtenáře zlidštilo. Tom Stilton, bývalý vyšetřovatel, který ze záhadných důvodů odešel od policie a stal se bezdomovcem. Moc se o něm nedovíme, je tak trochu záhadou. Občas pronikneme do jeho vzpomínek, ale jde jen o krátké záblesky. V ději je plno postav, každá z nich má v příběhu své místo a úlohu. Jakoby nikdo nebyl navíc a vše do sebe pasuje.

 

 

Kniha je napsaná jednoduchým stylem, který ji dodává na věrohodnosti. Příběh postupně graduje. Konec je strhující a pro mě velmi překvapivý. Při čtení mi doslova běhal mráz po zádech. Nemohla jsem knihu odložit, dokud jsem ji nedočetla a nezjistila, jak to vše dopadne.

 

Pokud se chcete na chvíli zatoulat do jiného světa a žít jiný život, sáhněte po napínavé detektivce Skočný příliv. Prožijete napínavé dobrodružství při vyšetřování odloženého případu.

 

Autor: Slavka Knihomolka


přečteno: 2233x   komentářů: 0

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 4321x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 4650x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 5696x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 4266x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4779x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
dvěstě dvacet čtyři:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018