hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Ryba jménem Ian: Bradley Somer

3. května 2016 05:00:00

Ryba jménem Ian: Bradley Somer

„Ryba jménem Ian“ je citlivě napsaná próza poskládaná ze střípků osudů několika lidí v jednom domě. Příběhy aktérů se protnou v několika minutách a vy s nimi prožijete jejich štěstí, zklamání i důležitá životní rozhodnutí. S emocemi budete jako na houpačce a počítejte s tím, že jedna stránka vás přiměje k pláči a u další se budete smát jako blázni.

 

Autorem románu je Australan Bradley Somer, který žije a tvoří v Austrálii. Nechci být nekorektní, ale musím zmínit, že Bradley žije v manželství s mužem. Zmiňuji se o tom, protože tento fakt mě utvrzuje v tom, že právě homosexuálové jsou nejlepší spisovatelé. Somer se specializoval na povídky, které vycházely v časopisech a sbornících, a nutno podotknout, že je to znát. „Ryba jménem Ian“ působí jako mozaika povídek o lidech bydlících v jednom domě. Každá kapitola je věnovaná jinému aktérovi a ke čtivosti přispívá i to, že se vyprávění o jednotlivých postavách pravidelně střídá. Autor zakončí kapitolu vždy v tom nejnapínavějším a je těžké rozhodnout, čí osud vás nadchne víc.

 

Zajímá vás, jak do toho zapadá ona zlatá rybička? Ian vymezuje časový rámec, kdy se odehrává to nejdůležitější. Ian je zvídavá rybička toužící po svobodě a my se už na začátku knihy dozvídáme, že vyskočila ze svého akvária v sedmadvacátém patře. Ianův střemhlavý let k zemi trvá pouze čtyři vteřiny a vy budete žasnout, co všechno se za tu dobu může stát. Ian míjí jednotlivá patra a autor vám vypráví o lidech, které zahlédne. Vy se dozvíte o jejich minulosti a také (což je poměrně originální a nadmíru čtivé) i o jejich budoucnosti. Ačkoliv Ian rámcuje celý román a díky němu zažijete na konci překvapivou pointu, nejdůležitější jsou tady lidé.

 

V domě se v době Ianova pádu nachází hrstka obyvatel, kteří jsou dost svérázní. Někdo z nich bude muset udělat osudové rozhodnutí, někomu půjde o život, někdo konečně najde štěstí a někdo se odhodlá k něčemu, co měl udělat už před lety. Pohlaví a věk aktérů je zastoupen spravedlivě a některé z mužských postav v sobě mají i nečekanou ženskou stránku. Somer se dokáže do svých postav vcítit a nic lidského mu není cizí. Jako vypravěč je citlivý, laskavý a i ošklivé věci umí popsat poeticky. V knize nechybí humor ani moudré myšlenky o bytí člověka. Všechny postavy jsou uvěřitelné a opravdové, ale i přesto je znát, že má autor ohromnou fantazii. Scény působí jako obrazy a text jde vnímat všemi smysly.

 

Číst „Rybu jménem Ian“ je stylistický zážitek a vy se přistihnete při tom, že byste příběhy těchto lidiček četli donekonečna. Některé scény jsou jímavé tak, že vám vytrysknou slzy, ale autor ani na chvíli nesklouzne ke kýči. Jeho vyprávění je inteligentní a dost možná dokáže změnit i váš život. Jisté je, že po přečtení se budete dívat na dost věcí jinak. Somer má rád lidi a vy budete držet palce i těm, kteří se jeví jako záporáci. „Ryba jménem Ian“ je tak trochu jiná, ale rozhodně má šanci stát se bestsellerem.

Autor: Veronika Černucká


přečteno: 2435x   komentářů: 0

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 4321x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 4650x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 5696x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 4266x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4779x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
dvěstě třicet devět:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018