hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Literární cenu Knižního klubu získal magický příběh ze současnosti s názvem Vedlejší pokoje

4. září 2015 04:26:03

Radovan Menšík: Vedlejší pokoje

Vítězem jubilejního 20. ročníku Literární ceny Knižního klubu se stal osmadvacetiletý učitel Radovan Menšík. Jedná se o vůbec nejmladšího laureáta v dosavadní historii ocenění. Za magický příběh ze současnosti nazvaný Vedlejší pokoje, který odborná porota vybrala ze 136 zaslaných prací, dostane prémii 100 tisíc korun. Knižní klub zároveň jako odměnu v soutěži knihu vydává.

 

Próza Radovana Menšíka je originálně pojatou mozaikou situací, v nichž se v jednu chvíli ocitnou obyvatelé několika pokojů venkovského penzionu. Díky rafinova¬nému způsobu vyprávění postupně vychází najevo, že jejich příběhy spolu souvisejí mnohem víc, než by se zpočátku mohlo zdát…

 

„Autorův kultivovaný jazyk, který se ovšem nevyhýbá ani zemitému výrazivu a ero¬tickým aspektům lidské existence, činí umně vyklenutou a působivě vypointova¬nou prózu nečekaně silným čtenářským zážitkem,“ říká Jindřich Jůzl, koordinátor Literární ceny Knižní kluby a dodává, že „dílo můžeme charakterizovat jako magický příběh ze současnosti či pokus o filozofický román“.

 

Porota, v níž byli spisovatelé Tereza Brdečková, Pavel Brycz a Petra Soukupová, literární kritik a historik Pavel Janáček a knihkupec Jiří Seidl, vyzdvihla u románu suverénní vypravěčství a výrazný talent autora. „Některá podobenství mají až sílu krátkých próz Franze Kafky,“ uvedl předseda poroty Pavel Brycz, který také Menšíkovo dílo na cenu navrhl.

 

Nakladatelství Knižní klub patří do společnosti Euromedia Group, která vlastní také značky Odeon, Ikar, Universum a YOLI. Ačkoli jsou v Česku desítky literárních cen, jen minimum z nich vyhlašují nakladatelé. Navíc většina z nich oceňuje publikace již vydané. Knižní klub nabízí možnost publikovat původní dílo a autora odměňuje prémií.

 

Díla publikovaná díky Literární ceně Knižního klubu dosahují literárních i komerčních úspěchů. Romány Děvčátko, rozdělej ohníček Martina Šmause a Zvuk slunečních hodin Hany Andronikové získaly také ocenění Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Další knihy byly na toto ocenění nominovány. Román Dva proti Říši Jiřího Šulce se stal v roce 2007 s více než 30 tisíci prodanými výtisky českým bestsellerem roku.

 

Rukopisy do 21. ročníku Literární ceny Knižního klubu je možné zasílat do 31. prosince 2015 na adresu Euromedia Group, Literární cena KK, Nádražní 30, 150 00 Praha 5 nebo přes formulář na http://www.lckk.cz.

 

Radovan Menšík: Vedlejší pokoje

Počet stran 240, vázané, MOC 269 Kč

Euromedia Group, k. s. – Knižní klub roku 2015

Vydání první

www.bux.cz

 

Radovan Menšík (1986) vystudoval Masarykovu univerzitu v Brně a pracuje jako učitel. Mezi jeho literární vzory patří například Dostojevskij nebo Kafka. Dosud vydal sbírku Moucha v kleci a jiné povídky (2011). Vedlejší pokoje jsou jeho románovým debutem.

 

Ukázka z románu Vedlejší pokoje:

Ještě pár metrů šli podél vody a poté začali stoupat po vlhkých schodech k východu. Vraceli se zpět mezi živé, do světa číslic a lží, a oba milenci měli za to, že skřeti, které malovala jejich představivost na protější nasvícené stěny jeskyně, jsou opravdovější než mnohé výrazy ve tvářích, jež vídávají na denním světle. Tam, kde je vše dobře vidět, si člověk potřebuje nasadit masku, jen ve tmě se může uvolnit a být sám sebou, aniž by se tím zdiskreditoval. O to víc je potěšila průvodcova nabídka projít si sousední menší jeskyni v absolutní tmě.

 

Oba se s nadšením přihlásili. Ponořit se znovu do hladké tmy, zapomenout a být zapomenut, přisát se ke studené skále a zkamenět, uniknout času.

Krok za krokem prostupovali tmou tak hustou, až se jim zdálo, že kdyby rozevřeli ústa dokořán, museli by ji polykat. Jejich oči bezradně těkaly ze strany na stranu ve snaze najít alespoň nepatrný kousek světla, ale jejich naděje byla opakovaně zklamávána. Staly se zcela zbytečným orgánem, hluchým a němým.

 

Ludwigovy ruce nesměle bloudily tmou a ohmatávaly prostor před ním. Plazily se po vlhké, chladné stěně jeskyně, hledaly ostré výstupky a nízké klenby, naváděly jej a on naváděl ji.

 

Nela mu visela na ramenou, prsty zabodnuté do jeho masa. Slepě jej následovala do nitra země, klopýtala přes nastražené kameny, narážejíc mu čelem do zad. Lákal ji do míst, o kterých neměl ani jeden z nich tušení, co skrývají, a přesto věřila, že ji dovede v pořádku zpět na denní světlo, že najde východ z této noci.

 

Zdroj, foto: TZ Euromedia

Autor: Petra Nachtmanová


přečteno: 2138x   komentářů: 0

Komentáře


Přidání komentáře:

Vaše jméno:

Váš e-mail: (pokud jej uvedete, zobrazí se)

Nadpis:

Text:

vyplňte kontrolní číslo
třista devatenáct:
(nechte prázdné)
ODESLAT

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 3646x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 3973x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 4639x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 3719x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4097x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
třista devatenáct:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018