hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Podzimní večer v útulném speciálně pedagogickém centru

11. listopadu 2014 11:35:00

Podzimní večer v útulném speciálně pedagogickém centru

Speciálně pedagogické centrum pro děti se zbytky sluchu, či neslyšící je ve Frýdku-Místku na ulici Pionýrů. Jeden podvečer jsem byla pozvána na hodinu muzikoterapie. Již něco jsem slyšela o tom, jak asi probíhají takové hodiny. Nedokázala jsem si ale představit, jak takovéto lekce vypadají pro děti se sluchovým postižením. To, co jsem viděla a slyšela, byl ohromný zážitek.

 

Děti přišly se svými rodiči v očekávání a oči jim jen zářily. Na zemi na barevném batikovaném ubruse leželo nepřeberné množství nástrojů. Některé jsem v životě ani neviděla. Po úvodním relaxačním začátku, začal večer poslechem pohádky, či příběhu doprovázen etnickými nástroji. Paní, která vedla tuto hodinu byla oblečená do stylového indiánského odění, vtáhla do děje nejen děti, ale i dospělé.

 

Živý přednes by si vysloužil pochvalu jistě i Jiřinky Bohdalové. Na tom jsme se shodli všichni, kteří mají v pořádku audio receptory. Pohádka o Jírovečkovi byla doprovázena fujarkou, ústní harfou, dešťovou holí a divoké prase v podobě didgeridoo bylo jedinečné! V další části děti hrály samy na djembe bubny, zapojili se i dospělí s různými chřestítky a společně vznikal muzikoterapeutický orchestr. Tibetské mísy, šamanský buben či oceán buben byly součástí završení magického hudebního večera.

 

Podzimní večer v útulném speciálně pedagogickém centru

Melodie, které spolu tvořili slyšící a neslyšící, či nedoslýchaví utvořili vlny intonačně, rytmicky i tempově harmonického celku. Kdo by nevěděl, vůbec by nikdy nehádal, že jsou mezi námi i děti s těžkou sluchovou vadou. Snad i o tom hudba je. Všichni byli vtažení do rytmu a nechali se unášet rytmem indiánského nadšení.

 

Na závěr děti namalovaly své pocity. Je nasnadě, že takové večery jsou vítány a je jich třeba daleko více. Odreagování se a pocit vlastního vtažení do děje, bylo příjemnou tečkou večera. Při vzpomínce na zvuky, které se mi stále vybavují, si dovedu představit, že naše hektická intaktní společnost, by potřebovala naplnit své „nádoby“ něčím oživujícím. A propojení osob s postižením s těmi, kterým bylo dopřáno relativně vše, je nesmírně obohacující.

Už jen proto, že jak píše Śalamoun „…žádný člověk nezná svůj čas. Jako ryby jsou chytány do sítě, jsou lidští synové, lapáni do léčky v neblahém čase, když na ně náhle přijde.“ Být si posilou a podporou by měl být náš pohon, ne-li samozřejmost.

 

Velice děkuji za jedinečný zážitek vedení SPC, kdy se propojily světy.

Autor: Iveta Ličmanová


přečteno: 1832x   komentářů: 0

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 3644x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 3969x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 4638x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 3719x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4097x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
dvěstě dvacet:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018