hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Markéta Plánková v rozhovoru k seriálu První republika

1. prosince 2013 21:16:07

seriál První republika, herečka Markéta Plánková

Klára Valentová-Léblová (Markéta Plánková) v seriálu První republika České televize

Osudová žena a dcera bohatého továrníka Lébla potýkající se s rodinnou historií. Její silný smysl pro povinnost ji mnohdy brání dělat to, co by v životě opravdu chtěla. Její osobnost je silně ukotvena v tradičním světě konzervativních hodnot.

Markéta Plánková k seriálu První republika České televize: „My herci jsme jen kamínky v obrovské mozaice.“

 

Co se vám vybaví jako první, když se řekne první republika?

Můj pohled na dobu první republiky je – podobně jako asi u většiny z nás – ovlivněn archivními záběry, které skvěle prezentoval Karel Čáslavský v cyklu Hledání ztraceného času. Takže mi okamžitě naskočí Masaryk na koni. A samozřejmě celá plejáda dokonalých herců, Oldřich Nový, Adina Mandlová, Nataša Gollová…

 

Období první republiky je mnohdy idealizovanou dobou. Myslíte si, že seriál První republika České televize, který právě natáčíte, může toto vnímání změnit a tuto dobu ukázat více realisticky?

Přiznám se, že to nedokážu v této fázi natáčení posoudit. Četla jsem sice scénáře k první sérii, ale finální výsledek strašně moc záleží na režijním pojetí. My herci jsme – v dobrém slova smyslu – jen kamínky v obrovské mozaice. A jak bude celý obraz působit, na to si musíme počkat. Ale soudě dle scénáře – věřím, že První republika bude působit velmi plasticky a realisticky.

 

Mohla byste v několika větách popsat svoji postavu v seriálu První republika České televize a její charakter?

Klára Valentová není jednoduchá postava. Potýká se s rodinnou minulostí, zároveň je osudovou ženou obou bratrů, je ukotvená v tradičních hodnotách, je výborná máma. Je to vášnivá žena, ale snaží se svoje city potlačovat a skrývat. Někdy něco jiného říká a něco jiného si myslí. Což ale v té době u žen bylo běžné. Na druhou stranu to není žádná domácí puťka, touží odhalit tajemství smrti svých rodičů a najít tu pravou lásku…

Jaká je vaše oblíbená historická osobnost z období první republiky?

Z umělců, vedle už vzpomenutých herců, bych ještě přidala malíře Emila Fillu, režiséry Karla Lamače a Martina Friče, nebo bratry Čapkovi. Vůbec celá parta Pátečníků musela být fajn.

Jakým způsobem jste přistoupila ke ztvárnění svého charakteru? Hledala jste například inspiraci u prvorepublikových filmů nebo divadla?

Filmové herectví za první republiky mělo přeci jen výrazovými prostředky a celkovým pojetím blíže k herectví divadelnímu. Pokud nechceme působit nechtěně parodicky, nemůžeme napodobovat ducha prvorepublikových filmů. Ale samozřejmě určitým vodítkem dobové filmy a dokumenty jsou.

 

Jaké jsou zatím vaše pocity z toho, že se podílíte na natáčení velkého dobového historického seriálu První republika České televize?

Jsem vděčná za příležitost zahrát si v takovém projektu. Tak trochu se mi splnil sen. Jako mladá jsem hltala seriály typu Sňatky z rozumu a tajně snila o tom, že jednou, až vyrostu, budu v něčem podobném hrát. A pak že se sny neplní!

 

Co pro vás zatím bylo během natáčení První republiky nejtěžší?

Klára je velmi emotivní osobnost. Když hraju postavu, která je na dně, často si nedokážu držet dostatečný odstup a bolest si chvíli nesu sebou i do civilního života. Ale lepší se to.

 

Zdroj: Česká televize

Foto: Kučera Miroslav

Autor: Petra Nachtmanová


přečteno: 1965x   komentářů: 0

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 3888x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 4220x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 5260x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 3889x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4348x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
osmset čtyřicet čtyři:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018