hledání 

Magazín Sova - autorka Petra Nachtmanová

Seriál První republika - scenárista a vedoucí projektu Jan Gardner

23. listopadu 2013 23:25:00

seriál První republika

Seriál První republika - scenárista a vedoucí projektu Jan Gardner:

„Doba se mění, ale lidská nátura zůstává stejná.“

Kde se zrodil nápad udělat seriál týkající se první republiky?

Původně jsem od Filipa Bobiňskiho (producent Dramedy) dostal nabídku vymyslet 26-ti dílný duchařský seriál, který by se odehrával v současnosti. Nakoupil jsem si spoustu knih s touto tematikou a zjistil, že zlatou érou spiritismu byla dvacátá a třicátá léta minulého století. Rozhodl jsem se proto situovat příběh do tohoto období.

Filip souhlasil pod podmínkou, že přidáme díly, aby se mohl dobový seriál zaplatit. Nechtěl jsem příběh pouze „natahovat“, a tak vznikl nápad udělat rodinnou ságu a zmapovat osudy jedné rodiny v možná nejturbulentnějším úseku našich dějin.

Období první republiky je dobou, která bývá často idealizována. Jak k této látce přistupujete vy jako scenárista a vedoucí projektu?

První, co jsem udělal, bylo, že jsem si na kus papíru napsal všechno, co mě napadne, když se řekne „první republika“. Totéž jsem udělal s žánry, které v tomto období dobře fungují. Vedle duchařiny (které je nakonec v seriálu poskrovnu), to byla detektivka a melodrama. A od začátku jsme věděli, že nebudeme tuto éru idealizovat, ale že se pokusíme vystihnout člověka té doby

a nalézt paralelu se současností. Doba se mění, ale lidská nátura zůstává stejná. Jasně, v období první republiky byly ony pověstné nůžky otevřené mnohem více než dnes. Chudí lidé byli tehdy opravdu hodně chudí, to se s dneškem nedá srovnat.

Například, v prvním díle, který se odehrává v roce 1918, máme scénu, kdy služka položí na ulici slupky od brambor a během několika minut jsou pryč, což je skutečná historka. Takovýto moment vám kolikrát řekne o té době víc, než učebnice dějepisu. Každý příběh je zajímavý v detailu. Náš seriál není o historii první republiky, ale o každodennosti.

Vy sám jste měl už před první republikou širší znalosti o tomto období nebo to jde ruku v ruce se psaním?

Každý autor, přistupuje-li ke psaní poctivě, se musí, chtě-nechtě, stát expertem na téma, o kterém píše. Samozřejmě, že jsem o první republice měl určité povědomí, jako ostatně skoro každý Čech, ale nestačilo to. Nezbylo než si zopakovat dějepis a vydolovat, co se dá. Neocenitelnou pomocí jsou nám v tomto ohledu naši odborní poradci: PhDr. Pavel Novák CSc., Prof. PhDr. Milena Lenderová CSc. a JUDr. Michal Dlouhý. Ukázali nám nejen, kde hledat potřebné informace, ale i to, že autorova fantazie má své meze.

Jak vlastně vypadá studium podkladů v tomto případě, z čeho vycházíte?

Čtu, poslouchám a dívám se na cokoliv, co mě může inspirovat. Kombinuji odbornou literaturu s beletrií, filmy, seriály, dokumenty, rozhlasovými pořady... Snažím se té době nejen porozumět, ale také ji i prožít. Důležitou roli, například, hraje v našem příběhu noc, kdy byla poprvé viděna Halleyova kometa. Pozdvižení, které tento úkaz způsobil, krásně popisuje Jaroslav Seifert ve své knize „Všecky krásy světa“ (mimochodem, je jedním z mála, kdo viděl Halleyovu kometu dvakrát). Díky jeho „svědectví“ jsme se mohli lépe vcítit do pocitů lidí, kteří onu květnovou noc v roce 1910 užasle hleděli na oblohu.

Jaké jsou vaše oblíbené historické osobnosti z první republiky?

První republika byla érou, kdy lidé zažili dobré i zlé dovedené do extrémů. Opojení z vlastního státu se prolínalo s epidemií španělské chřipky, která zabila více lidí, než První světová válka. Období velké prosperity vystřídala doposud největší ekonomická krize. Každý se s tím vyrovnával po svém; ukázaly se charaktery. Někdo obstál lépe, jiný hůř a já se neodvažuji nikoho z nich soudit. Jsem hrdý na to, že jsme měli tolik osobností-hrdinů a jmenovat jednoho

by byla neúcta k druhým.

Co je pro vás nejtěžší na psaní takovéto rodinné ságy?

Při psaní První republiky bylo pro mě a mou spoluautorkou Magdalenou Buštovou největší výzvou skloubit tři různé žánry - melodrama, detektivku a duchařinu – dohromady tak, aby vznikl jeden homogenní příběh. Vzorem pro nás byla kniha Jane Austenové „Pýcha a předsudek“, kde vedlejší linie posunuje tu hlavní. Chtěli jsme, aby každá zápletka měla v příběhu svou funkci a dohromady tvořila jeden celek.

Jak dlouho píšete jeden díl?

Pod seriálem „První republika“ jsou podepsáni tři autoři. Já,Magdalena Buštová a Pavel Gotthard. Byla to kolektivní práce a každý z nás ten seriál nějakým způsobem formoval. Za měsíc napíšeme dva až tři díly, pracujeme však z podrobné synopse, kterou máme připravenou předem…

A co se týče inspirace u jiných seriálů?

Když přistupujete k jakékoliv látce, tak je vždy důležité identifikovat žánrové konvence a klišé. Ty první se snažíme dodržet, těm druhým je třeba se vyhnout. Těch inspirací bylo proto hodně: „Sňatky z rozumu“, „Byl jednou jeden dům“, „Panství Downton“, „Impérium – Mafie v Atlantic City, Vichry války, minisérie „Láska v bílém pekle“… Každý z nich nám něco dal, něco ukázal – třeba i to, jak to dělat nemáme. Ve finále je ale „První republika“ svébytným světem s originálními postavami a příběhem, který jinde neuvidíte. Je to český seriál, který vychází z českého prostředí, byť pracujeme s žánry, které u nás nejsou příliš obvyklé…

Zdroj: Česká televize

Foto: Kučera Miroslav

Autor: Petra Nachtmanová


přečteno: 1845x   komentářů: 0

Kniha Vdaná potvora

E-kniha Hodinová manželka Eva

e-kniha Azurové nevěry

Galerie


Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Karneval na ostrově Curaçao 2013

Nejnověji komentované

přečteno: 3733x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2015, 13:44:36
přečteno: 4069x   komentářů: 1, nejnovější: 13. 11. 2014, 06:37:33
přečteno: 4726x   komentářů: 1, nejnovější: 12. 10. 2014, 18:29:02
přečteno: 3795x   komentářů: 2, nejnovější: 24. 08. 2014, 22:48:42
přečteno: 4181x   komentářů: 1, nejnovější: 17. 09. 2013, 12:22:24

Kniha Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou

Kniha Hodinová manželka Eva

Petra Nachtmanová - osobní stránky české spisovatelky

kniha Azurové nevěry - Nachtmanová Petra

Napište vzkaz

Vaše jméno:

Váš e-mail:

(na stránkách se nezobrazí)

Váš vzkaz:

Kontrolní údaje

Sem prosím napište číslo
pětset sedm:

Toto pole nechte prázdné:

ODESLAT

 

JOUDAweb - autorka © Taťána Kubátová, e-mail:obchod@tkweb.cz, web: www.jouda.tkweb.cz            Aktualizováno: 5. 11. 2018